Emrehan Halıcı

Mühendis/Yazar

Emrehan Halıcı

Mühendis/Yazar

Özgeçmiş

1956 yılında Konya’da doğan Emrehan Halıcı, Konya Maarif Koleji mezunudur. Lisans ve Lisansüstü eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış ve aynı üniversitede bir süre asistanlık yaptıktan sonra HALICI Şirketler Grubu’nu kurmuştur.

Yurt içinde ve yurt dışında bilgisayar ve yazılım alanlarında birçok proje gerçekleştiren Emrehan Halıcı, ilk Türk bilgisayarının üretiminde yazılım sorumlusu olarak görev almıştır. Üniversite-sanayi işbirliği için yoğun çabalar harcayan Halici, ODTÜ Teknokent’in kurulmasında etkin rol almış ve ODTÜ-Halıcı Yazılımevi ile Türkiye’nin ilk teknoparkının kurucusu olmuştur.

İş hayatında ve sosyal alanda yaptığı çalışmalarla birçok ödül alan Halıcı, 2004 yılında ODTÜ öğrencileri tarafından “ODTÜ’lülerin idealindeki Mühendis” ödülüne layık görülmüştür. Müziğe özel ilgi duyan ve davul çalan Halıcı, bilgisayar destekli müzik teknolojisinin yurdumuzda tanınıp yaygınlaşmasına öncülük eden isimlerdendir.

1994 yılından beri “HALICI Bilgisayarla Beste Yarışması”nı düzenlemektedir. Bilgi ve zekaya dayalı etkinliklere yoğun ilgi gösteren Halıcı, 1992-1999 yılları arasında Türkiye Satranç Federasyonu Başkanlığı, 1998-2002 yılları arasında da Dünya Satranç Federasyonu Asbaşkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 1978 yılından beri TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde “Zeka Oyunları”, 2003 yılından beri de Hürriyet gazetesinde günlük “Akıl Oyunları” köşesini hazırlayan Emrehan Halıcı’nın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan Satranç, Doğan Kitap tarafından yayımlanan Akıl Oyunları ve TÜBİTAK tarafından yayımlanan Zeka Oyunları kitapları bulunmaktadır.

21. Dönem Konya, 23 ve 24. Dönem Ankara milletvekili seçilen Emrehan Halici 2014 yılında Elektronik Demokrasi Partisi’ni kurmuş ve ilk Eş Genel Başkanı seçilmiştir. Uluslararası MENSA topluluğunun üyesi olan Emrehan Halıcı, Türkiye Zeka Vakfı’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

All sessions by Emrehan Halıcı

Açılış Konuşmaları

14 Ara 2019
08:30 - 09:15
X